Domowa apteka, Pierwsza pomoc

Złota apteczka

6 kwietnia 2015

Długo odwlekany temat w końcu doczekał się realizacji. Co powinna zawierać apteczka, żeby była gotowa do doraźnej pomocy w każdej sytuacji? Apteczki, które możemy kupić w sklepie są najczęściej ‘samochodowe’. Cena jest zachęcająca, ale zawartość anorektyczna. Zestawy oferowane w Internecie są znacznie lepsze, ale drogie. Dlatego zachęcam do stworzenia swojej własnej kompozycji. Trzeba zacząć od zakupu samej torby. Odradzam kupowanie plastikowych pudełek, ponieważ są mało praktyczne. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb oraz od przeznaczenia. Nie można porównywać apteczki samochodowej z tą przygotowaną na górskie wycieczki. Pokażę Wam zestaw, który możecie trzymać zarówno w domu, jak i w samochodzie. Zapakowany do zgrabnej 10-litrowej torby o wymiarach: wys. 33 / szer. 12 / dł. 22 cm.

LEKI: przeciwbólowe, przeciwgorączkowe (paracetamol, metamizol), przeciwzapalne (kwas acetylosalicylowy, ibuprofen), przeciwko biegunce (loperamid) i uzupełniające elektrolity, rozkurczające – w przypadku bolesnego miesiączkowania, stanach skurczowych dróg żółciowych i moczowych (drotaweryna) i te na dolegliwości żołądkowe – w przypadku zgagi, kwaśnego odbijania (pantoprazol), przeciw zatruciu (węgiel aktywny), krople do oczu (nawilżające, przeciwalergiczne), środki odkażające (należy zapomnieć o wodzie utlenionej, a zamiast niej używać preparatu jak Octenisept).

Podczas zimowej pory roku warto zaopatrzyć się w środki udrożniające zatkany nos, tabletki przeciwbólowe na gardło (może być też aerozol), syrop na kaszel, leki do przygotowania w formie gorącego napoju (działają przeciwgorączkowo oraz przeciwbólowo).

Z kolei podczas letnich wakacji mogą okazać się bardzo przydatne: leki przeciwhistaminowe, leki i środki łagodzące ukąszenia, przeciw chorobie lokomocyjnej oraz środek na oparzenia słoneczne (panthenol w piance).

Nie należy zapominać o kilku plastikowych ampułkach roztworu soli fizjologicznej. Można przemyć nią każdy rodzaj rany oraz zaprószone oko.

Przed wzięciem jakiegokolwiek leku trzeba zapoznać się z informacjami w ulotce i upewnić się, że wybrało się właściwy preparat z odpowiednią dawką. Należy pamiętać o sprawdzeniu daty ważności na opakowaniu.

Wszystkie medykamenty w prezentowanym zestawie dostępne są bez recepty. Warto posiadać takie, które mogą przyjmować też dzieci.

OPATRUNKI: bandaże elastyczne (do unieruchamiania), bandaże dziane (do podtrzymywania opatrunków), komplet plastrów, gazy jałowe na rany, chusta jałowa – opatrunkowa, chusta trójkątna (do unieruchamiania), siatka opatrunkowa (Codofix “czapeczka – siateczka” podtrzymuje opatrunki na ranach np. głowy), opatrunki chłodzące na oparzenia, hydrożelowe (np. Aqua-Gel, Burn Jel), opatrunek parafinowy, stosowany na rany z istniejącym ryzykiem zakażenia (np. Bactigras) oraz przylepiec.

INNE: rękawiczki (najlepsze są nitrylowe), nożyczki z tępym zakończeniem, pęseta, folia NRC, maseczka do RKO – jednorazowa (może być pocketmask), szpatułka (świetnie się sprawdza do unieruchomienia złamanego palca), aparat do płukania oka (może być strzykawka 10/20 ml, którą wypełnimy solą fizjologiczną, bądź zwykłą wodą) oraz płyn do dezynfekcji rąk. W przypadku apteczki samochodowej, warto zainwestować w dobrą latarkę. Są nawet wielozadaniowe, wyposażone w funkcję glass breakera, światło alarmowe i ostrze do cięcia pasów.

Na boisku czy korcie tenisowym, w razie urazu, świetnie sprawdzi się chemiczny okład chłodzący bądź aerozol. Może też być zwykły worek foliowy wypełniony kostkami lodu. Efekt będzie taki sam.

W domu warto mieć podstawowe urządzenia diagnostyczne, takie jak termometr, glukometr oraz aparat do mierzenia ciśnienia.

Obowiązkowo należy robić przegląd apteczki. Przynajmniej raz na pół roku. Nie stosuje się leków i preparatów medycznych, których data ważności została przekroczona (nie mylić daty ważności leku z czasem aplikowania po jego rozpieczętowaniu). Dobrze być ‘EKO’ – przestarzałe leki wyrzucać do specjalnego pojemnika w aptece. Jeśli o czymś zapomniałem, proszę o komentarz. Dzięki!

Zobacz także

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź