Pierwsza pomoc

Fajerwerki = oparzenia

31 grudnia 2015

W Internecie można znaleźć mnóstwo informacji na temat oparzeń i postępowania w pierwszej pomocy. Jednak w większości artykułów panuje lekki bałagan. Jeśli mielibyśmy stosować się do tych instrukcji, należałoby na pokaz fajerwerków o północy zabrać ze sobą wiadro z wodą, hydrożele, prześcieradło, opatrunki i opaskę uciskową albo stazę taktyczną. Zabierzesz ze sobą choć jedną z wymienionych rzeczy? No właśnie… Co innego, jeśli te magiczne chwile spędza ktoś na tarasie i ma bliski dostęp do wody, apteczki itp. Jeśli tak, to świetnie. W jednym artykule, który znalazłem, autor porusza kwestię głębokości i powierzchni oparzenia. Dowiedziałem się z niego, że 10% powierzchni to poważny problem. Co to znaczy 10%? To nie było wyjaśnione.

Żeby nie wprowadzać zamieszania, podaję kilka prostych informacji, które mogą pomóc podczas nocnej zabawy.

Co zabrać ze sobą na pokaz? Telefon komórkowy. Jeśli oparzysz się dzisiejszej nocy, to prawdopodobnie będziesz potrzebować profesjonalnej pomocy medycznej i wezwiesz ZRM. Sam przecież nie dojedziesz na SOR. Oparzenia od fajerwerków najczęściej dotyczą okolicy rąk i twarzy. W sylwestrową noc wszyscy piją bez limitu, co znaczy, że trzeźwa ocena stopnia oparzeń będzie mocno utrudniona. Jeśli oparzenie wygląda jak oparzenie słoneczne (I stopień), to nie wzywaj pogotowia… Sympatyczna dyspozytorka na 112 zapyta o powierzchnię oparzenia. Można po prostu powiedzieć, że oparzeniu uległy dłonie, twarz, cała głowa lub klatka piersiowa. Procentowo głowa osoby dorosłej to 9%, klatka piersiowa 18%, kończyna górna 9% i dalej tak jak na zamieszczonej rycinie. Po lewej osoba dorosła, po prawej dziecko.

dorosły

Zamiast przedstawionej reguły “dziewiątek” Wallace’a można zastosować regułę “jednej dłoni”, gdzie dłoń to 1% powierzchni naszego ciała.

Głębokość oparzeń najlepiej rozróżniać w prostej, 3 stopniowej skali:

I – zaczerwieniona skóra, jak przy oparzeniach słonecznych,

II – oparzenie z widocznymi pęcherzami,

III – skóra przyjmuje barwę od szarej po czarną (martwica tkanek), sięga głęboko położonych tkanek.

Jakie postępowanie przed przyjazdem pogotowia?

SCHŁADZANIE! Letnia woda o temperaturze 15-20 st. C. z odległości ok. 15 cm na ranę, bez względu na stopień oparzenia. Jeśli na miejscu nie będziesz mieć dostępu do wody, sugeruję zabrać taki zestaw:

IMG_0805

W breloczku są rękawiczki i maseczka do RKO. Gazę należy polać roztworem soli fizjologicznej i przyłożyć na ranę. Zwilżony opatrunek przymocowujemy bandażem. Cały zestaw zajmuje niewiele miejsca i zmieści się do każdej kurtki.

Jeśli w wyniku wybuchu petardy dojdzie do amputacji, warto przeczytać ten wpis: Amputacja palca

Wpis napisany na kolanie, jeśli gdzieś się pomyliłem, proszę mnie poprawić w komentarzu!

Szczęśliwego Nowego Roku i do zobaczenia na SORze (oby nie). Dyżur na szczęście rozpoczynam dopiero jutro rano…

IMG_0768

Zobacz także

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź