Ratownictwo medyczne, Wydarzenia

Wiśnia o RPG #88

16 marca 2016

Maciej Romaniuk: 23 marca odbędzie się 3. edycja “Ratownictwa po godzinach” w Bydgoszczy. Kogo tym razem będziesz gościć?

Krzysztof Wiśniewski: To będzie 87 edycja RPG jeśli chodzi o Polskę, a dopiero trzecie spotkanie w Bydgoszczy. Najbliższa edycja będzie moim zdaniem bardzo ciekawa. Z interesującą prelekcją wystąpi Pani doktor ze Szkocji, z Emergency Medicine Registrar, Accident & Emergency Department. Opowie nam o specyfice i systemie pracy w medycynie ratunkowej w Szkocji. Zdradziła mi, że pokaże nam kilka fajnych filmów z procedurami medycznymi. Na przykład jak ratunkowo wykonać cesarskie cięcie u kobiety ciężarnej z NZK, oraz jak szybko i prosto wykonać konikotomię czy konikopunkcję. Wystąpi również lekarz z bydgoskiego szpitala wojskowego, który specjalizuje się w stymulatorach serca. Wszczepia je od wielu lat. Opowie jak ratunkowo postępować ze stymulatorami serca i przede wszystkim jak sprawdzić czy prawidłowo działają, oraz jak je czytać EKG pacjenta z wszczepionym stymulatorem. Myślę, że ten temat zainteresuje wiele osób. Ja osobiście przedstawię analizę tragicznego w skutkach zdarzenia, które miało miejsce na UTP w Bydgoszczy na imprezie zorganizowanej przez samorząd studencki z okazji inauguracji roku akademickiego 2015/2016. Panika tłumu doprowadziła wtedy do śmierci trzech młodych studentów. Pochyliłem się w tej analizie nad przyczynami tragedii, przebiegiem akcji ratunkowej, rodzajami obrażeń ciała i co najważniejsze przyczynami NZK u zmarłych studentów.

Przewidujesz dodatkowe atrakcje?

Od miesiąca posiadamy w strukturach WSPR, dzięki uprzejmości Polskiego Towarzystwa Ratunkowego motoambulans. W Polsce nie jest to nowość, w przeciwieństwie do bydgoskich ulic. Jazdy testowe pokazują, że cieszy się on dużym zainteresowaniem ze strony kierowców i przechodniów. Myślę, że dyżury motoambulansu w systemie PRM zaczną się od 1 kwietnia. Koordynator projektu – Szymon Katafias zadeklarował, że pojawi się na evencie z motoambulansem, więc każdy będzie mógł obejrzeć maszynę i dowiedzieć się nieco więcej o specyfice pracy ratownika medycznego na motocyklu ratunkowym. Oby tylko dopisała pogoda. Motocykl podobnie jak śmigłowce LPR potrzebuje „lotnej pogody”.

Poświęcasz sporo czasu na organizację. Cały czas jesteś w pełni sił do działania?

Patrzę na poprzednie edycje RPG i muszę powiedzieć, że gościliśmy na nich bardzo wiele osób z branży medycznej i nie tylko. Zawsze jest nas ponad 100 osób! Odwiedzają nas ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i studenci. Robię to właśnie dla nich wszystkich, ale i dla siebie bo również z ciekawością wsłuchuję się w świetne wykłady naszych prelegentów. Cieszę się, że jest takie zainteresowanie ratownictwem po pracy. Jeśli nadal ludzie będą przychodzić to będę mieć coraz większą motywację do działania. Choć będę to robił zawsze nawet dla kilku osób. Warto! Spotkania w Bydgoszczy organizowane są raz na dwa miesiące. Może zrobimy edycje co miesięczne, ale to jeszcze jest do przemyślenia. Nie chcę, żeby się to przejadło zbyt szybko.

Powiedz coś o konkursach.

Mam wielu partnerów jeśli chodzi o bydgoskie RPG: Justsaveit, WSPR w Bydgoszczy, PTR i Klub Wiatrakowa, który bezpłatnie nas gości od samego początku istnienia inicjatywy. Również ja staram się uatrakcyjniać spotkania przygotowując nagrody i zapraszając różne firmy z branży. Konkursy były od samego początku i na pewno będą w każdej następnej edycji. Gadżety są fajną pamiątką uczestnictwa w RPG. Kto nie lubi otrzymywać prezentów czy wygrywać w konkursach?! Dwa, trzy konkursy na koniec każdego spotkania będą już tradycją. Obiecuję.

Masz już jakieś pomysły na następną edycję? Kogo chciałbyś zaprosić?

Tak, mam już pomysł kogo chciałbym zaprosić. Jest wielu ciekawych ludzi w naszej branży i nie tylko. Nie chcę jednak zdradzać nazwisk. W przyszłych edycjach przewiduję stanowiska-punkty, które pozwolą na przećwiczenie medycznych czynności ratunkowych. Od udrażniania dróg oddechowych (LT, LMA, intubacja) po zakładanie wkłuć doszpikowych (BIG, EZ-IO). Każdy będzie mógł poćwiczyć. Jest to na pewno jakiś kolejny krok jeśli chodzi o rozwój bydgoskiego RPG. Liczę w tej kwestii na pomoc partnerów!

Miejsce RPG się nie zmieni?

Klub Wiatrakowa to świetne miejsce. Polecam je nie tylko na czas RPG. Właściciele są pozytywnie nastawieni do naszej inicjatywy i miło się z nimi współpracuje. Wszystko odbywa się na piętrze, gdzie mamy do dyspozycji projektor i nagłośnienie. Osoby, które już były na moim RPG wiedzą, że na dole przy barze można oglądać wszystko na telebimie w systemie online. Podczas najbliższej edycji RPG, po imprezie można będzie pośpiewać swoje ulubione przeboje. Po 21.00 zaczniemy karaoke!

Do zobaczenia na imprezie!

Dziękuję Macieju. Zapraszam wszystkich bardzo serdecznie na RPG. Do zobaczenia 23 marca.

Wiśnia – ratownik medyczny, pielęgniarz, WSPR Bydgoszcz

Zobacz także

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź