Wydarzenia

Poranna prasa

24 marca 2015

Nowa strona internetowa poświęcona pierwszej pomocy ma nauczyć bydgoszczan, jak ratować życie w chwili zagrożenia. Doradzać tam będą m.in. lekarze i ratownicy medyczni. Pomysłodawcą stworzenia strony Justsaveit.pl jest Maciej Romaniuk, student ratownictwa medycznego Collegium Medicum UMK.

– Widziałem ludzi wpatrujących się w ekrany swoich smartfonów i spędzających dużą część czasu na portalach społecznościowych. Wtedy postanowiłem połączyć dwie swoje pasje – fotografię i ratownictwo. Osoby będąc na Facebooku mogą wertując aktualności dowiedzieć się przy okazji, jak uratować komuś życie – mówi Romaniuk. Przed rokiem założył on profil z praktycznymi poradami, jak udzielać pierwszej pomocy w różnych sytuacjach. Już po trzech miesiącach strona zyskała tysiąc fanów na Facebooku. Na początku w sesjach zdjęciowych do wpisów brali udział tylko najbliżsi znajomi autora. Teraz pojawiają się osoby, które same chcą próbować swoich sił w pierwszej pomocy. Część zdjęć obrazujących poszczególne elementy pomocy robiona jest w atelier, w bydgoskim muzeum fotografii. Fotografie z efektem studio miały na celu pokazanie internautom, że projekt zawiera profesjonalną treść.

– Każdy post zaczyna się od pomysłu z listy, która jest bardzo długa. Następnie czytam jak najwięcej na dany temat. Notuję ważne informacje, muszę wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas robienia zdjęć. Zastanawiam się nad odpowiednim miejscem. Układam algorytm, czyli postępowanie krok po kroku w danej sytuacji. Poszukiwania osób, które będą pozorować sytuację zagrożenia życia, zaczynam od znajomych studentów, najczęściej niezwiązanych z kierunkiem medycznym. Zależy mi, żeby mieli okazję się czegoś nauczyć – mówi autor.

Istnieją już wpisy dotyczące między innymi: krwawienia z nosa, wypadku na stoku, wychłodzenia, zawału mięśnia sercowego, reakcji uczuleniowych czy tonięcia.

– Projekt JUST SAVE IT to nie tylko moja zasługa, zawsze mogę liczyć na wsparcie wielu osób. Jedną z nich jest Szymon Katafias – doktorant na wydziale nauk o zdrowiu w katedrze medycyny ratunkowej i katastrof. Rozmawiam też na dyżurach w pogotowiu z ratownikami medycznymi – kontynuuje Romaniuk.

Sukces istniejącego niespełna rok profilu na Facebooku spowodował utworzenie strony internetowej Justsaveit.pl. Oprócz zagadnień z pierwszej pomocy pojawiać się będą na niej tematy związane z ratownictwem medycznym i samą medycyną. Współtworzyć ją mają lekarze, ratownicy medyczni.

– Po co to wszystko? Chciałbym, żeby ludzie częściej udzielali pierwszej pomocy i rzadziej wzywali zespół ratownictwa medycznego, w sytuacjach kiedy naprawdę nie jest to wymagane – kończy Romaniuk.

Marta Abramczyk – Gazeta Wyborcza

http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszcz/1,48722,17647505,Nie_czekaj_na_nikogo__Po_prostu_ratuj_zycie.html#ixzz3VJ8J2Uph

Zobacz także

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź