Pierwsza pomoc, Sprzęt

Pocket mask w pierwszej pomocy

5 lutego 2016

Maska do wentylacji nie jest raczej standardowym elementem wyposażenia każdej apteczki. W dodatku nie do każdej się zmieści. Dozwolona w pierwszej pomocy, a nawet zalecana. Od profesjonalnego urządzenia stosowanego w ratownictwie medycznym dzieli ją cienka granica. Posiada łącznik do cewnika z tlenem i możną ją połączyć z każdym workiem samorozprężalnym. Czy warto wydać około 30 zł na taki sprzęt?

ZALETY

Podczas wykonywania oddechów ratowniczych nie trzeba zatykać skrzydełek nosa, maska obejmuje usta i nos. Specjalna poduszka wypełniona powietrzem dopasuje się do każdego kształtu twarzy. Wbudowany filtr i zastawka chronią nas przed ewentualną krwią i zakażeniem. Sama wentylacja jest bardzo efektywna, chyba, że użyjemy maski w nieodpowiedni sposób. Razem z etui waży mniej niż telefon komórkowy. Kosztuje niewiele.

WADY

Teoretycznie maski można używać wtedy, gdy ratuje tylko jedna osoba. Jednak efektywną wentylację gwarantuje pozycja zza głowy poszkodowanego, silny docisk maski do twarzy oraz jednoczesne udrożnienie dróg oddechowych poprzez odchylenie głowy do tyłu. BLS w stosunku 30:2 z użyciem pocket mask może być więc kłopotliwe. Sam prawidłowy chwyt maski (podwójny chwyt “C”) wymaga choć trochę doświadczenia lub ćwiczeń. Zwykła maseczka w breloczku jest o tyle lepsza, że można mieć ją zawsze przy sobie. Pocket mask do kieszeni raczej nikt nie włoży, więc nadaje się tylko do apteczki.

POSTĘPOWANIE

Wyobraźmy sobie, że nasz poszkodowany nie oddycha. Zdążyliśmy zadzwonić na 112 i wykonać 30 uciśnięć klatki piersiowej. Co dalej?

 

Należy wyjąć maskę z opakowania i rozłożyć poprzez wypchnięcie środka dwoma kciukami.

 

IMG_7364Maskę trzeba założyć tak, żeby jej węższy koniec znajdował się na nosie, a szerszy nad ustami.

 

IMG_7367Żeby prawidłowo uszczelnić maskę, najlepiej użyć chwytu “C”. Kciuki i palce wskazujące obu dłoni należy ułożyć w kształcie litery C i docisnąć nimi maskę tak, by palce wskazujące dociskały jej dolną część do żuchwy, a kciuki górną część do nasady nosa.

 

IMG_7373Pozostałymi palcami należy unieść żuchwę i odgiąć głowę ku tyłowi, co udrożni drogi oddechowe.

 

IMG_7376Należy wykonać dwa oddechy ratownicze. Jeden wdech powinien trwać około jedną sekundę. Wdechy wykonuje się z jednoczesną obserwacją klatki piersiowej. Jeśli klatka się uniosła, to znaczy, że wdech został prawidłowo wykonany. Po opadnięciu klatki piersiowej można przystąpić do drugiego wdechu.

 

IMG_7379Maskę można połączyć z workiem samorozprężalnym, który wstępnie używany jest przez ratowników na poziomie KPP oraz ZRM.

 

IMG_7406Istnieje możliwość podłączenia tlenu. Jednak jeśli ktoś ma dostęp do tlenu medycznego, ma również worek samorozprężalny (tlen podłącza się przede wszystkim do worka).

 

IMG_7408

Maseczka foliowa przedstawiona po lewej stronie znajduję się np. w breloczku justsaveit. Zajmuje znacznie mniej miejsca, ale nie chroni ratownika tak dobrze, jak pocket mask. Obydwa gadżety we wdmuchiwanym powietrzu zapewniają stężenie tlenu na poziomie 17%. Zawartość tlenu w powietrzu atmosferycznym wynosi 21%.

Polecam zaopatrzyć się w któryś z tych sprzętów. Mam nadzieję, że ułatwię Wam decyzję.

Zobacz także

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź