Ratownictwo medyczne, Wydarzenia

7. Ogólnopolski Kongres Ratowników Medycznych – relacja

7 października 2019

Jeszcze raz dziękuję organizatorom za zaproszenie na 7. OKRM do Krakowa. To dla mnie najważniejszy punkt w kalendarzu ratowniczych wydarzeń w Polsce. Zrobiłem trochę zdjęć, które znajdziecie pod postem. Uchwyciłem różne chwile. Chciałbym też podzielić się swoimi wrażeniami. Co zaskoczyło mnie w tym roku?

Kongres w Krakowie to wysoki poziom merytoryczny. Poprzeczka ustawiona wysoko w poprzednich latach nawet nie drgnęła. Świetni wykładowcy, sporo nowych twarzy i goście zagraniczni. Można przez chwilę poczuć międzynarodowy klimat konferencji, o czym będę pisać jeszcze w dalszej części tekstu. Tutaj naprawdę rysuje się przyszłość ratownictwa. Każdy uczestnik nie tylko dowiaduje się co jest najbardziej aktualne w naszym zawodzie, ale także na wyciągnięcie ręki są rzeczy, które czekają nas lada moment. Dyskusja o tym co tu i teraz, czy wszystko na pewno dobrze robimy? To szansa na samodoskonalenie. Dla mnie 7. OKRM okazał się wydarzeniem inspirującym. Zdałem sobie sprawę ile jeszcze przede mną wyzwań. Dziękuję za przekazaną energię do ich realizacji.

Krótko o kilku sesjach i wykładach, bo nie sposób wszystko opisać. Sesja inauguracyjna z udziałem prof. dr hab. n. o zdr. Roberta Gałązkowskiego i dr n. o zdr. Marcina Podgórskiego. “Taktyka działań ratowniczych podczas zdarzenia masowego w Tatrach z punktu widzenia HEMS”. Wykład poświęcony wydarzeniom z 22. sierpnia, które miały miejsce na Giewoncie, okolicznych szlakach, bazie TOPR i Hali Kondratowej. Nasuwa się pytanie, jak nazwać to zdarzenie, jaka jest jego skala? Nie da się tego sklasyfikować w jeden konkretny sposób. Dowiadujemy się jak przebiegały działania LPR i współpraca z TOPR “od kuchni”. Jeden z dobrych przykładów na to, że system tworzą ludzie, których nie zastąpi żadna procedura. Sesja zakończona wykładem dr n. o zdr. Marka Dąbrowskiego “Ratownictwo medyczne – ratownik medyczny. Gdzie jesteśmy a gdzie chcemy być?”. To przykład ratownika medycznego godnego naśladowania oraz reprezentującego wysoką kulturę medyczną. skłania słuchaczy swoimi przemyśleniami do pewnych refleksji. Świetne rozpoczęcie kongresu.

Sesja z gośćmi zza granicy, tłumaczona na język polski “How to do it … SOF medic and paramedic. Współpraca cywilnych zespołów ratownictwa medycznego ze służbami mundurowymi.” Wystąpili również specjaliści z Polski. Tematy poświęcone taktyce działań medycznych w ciepłej strefie. Jak przesuwa się granica bezpieczeństwa paramedyków. Tworzyć zespoły medyczne w strukturach policji czy szkolić ratowników cywilnych, by działali wspólnie z uzbrojonymi służbami. Ta sesja to także okazja, by zobaczyć jak wygląda ratownictwo medyczne w Kanadzie, Skandynawii i Australii.

Sesja poświęcona codziennej praktyce. Dr n. med. Maria Dzierżęga przedstawiła praktyczne zasady wykorzystania centralnych dostępów dożylnych, które coraz częściej zakładane są u przewlekle chorych pacjentów. Ewentualny dostęp w stanach nagłych może być wykorzystany w odpowiedni sposób w opiece przedszpitalnej, co znacznie skraca czas interwencji. Podczas tej sesji pojawił się także najbardziej zaskakujący temat “Zatrzymanie krążenia spowodowane urazem” wygłoszony przez dr. n. med. Grzegorza Cebulę. Chyba nikt nie spodziewał się, że dr Cebula przedstawi analizę badań wykonanych na świniach, które wpierw wprowadzone zostały w stan wstrząsu hipowolemicznego, a następnie zatrzymanie krążenia. Wynik? Uciski klatki piersiowej nie wpłynęły na przeżywalność. Istotne okazało się przetaczanie krwi.

Piątkowa sesja “Co nowego w ratownictwie?”. Wyraźna przyszłość ratownictwa medycznego to wykonywanie badania USG na pokładzie ambulansu. Przykład pacjenta z zatorowością płucną przedstawił Marcin Gałkiewicz. Szybka ocena ultrasonograficzna może pomóc we właściwej kwalifikacji pacjenta i wyborze odpowiedniego leczenia. Inny temat poświęcony nowym technologiom. Widzenie w nocy bez dodatkowego oświetlenia w LPR? To już jest i się sprawdza. Czyli system NVG (ang. Night Vision Goggles). Działanie wyjaśnił dr n. o zdr. Arkadiusz Wejnarski. Ratownik 2. z Bydgoszczy wykonał do tej pory jedną taką misję. W sesji pojawiły się rozważania dotyczące zakładania kołnierza szyjnego i deski ortopedycznej. Andrzej Mącznik próbował odpowiedzieć na zasadnicze pytanie – kiedy je stosować wg aktualnych procedur ITLS. Prawda jest taka, że wiele się nie zmieniło, a mocno należy opierać się na zdrowym rozsądku. Nowości w ratownictwie to nie tylko sprzęt. Może czas na segregację pacjentów wykonywaną przez świadków zdarzenia podczas “masówek”? Triage w systemie SET – opracowany przez Marka Siutę i Jerzego Jaskułę. Projekt bardzo przypadł mi do gustu i zamierzam wprowadzić go jak najszybciej do swojej prezentacji podczas szkoleń z pierwszej pomocy.

Sesja pod patronatem Polskiej Misji Medycznej, czyli wyzwania ratownictwa medycznego w kryzysach humanitarnych. Polscy medycy mocno odznaczają swoją obecność tam, gdzie potrzebna jest natychmiastowa pomoc. Tam nie istnieją żadne standardy i infrastruktura medyczna. O działaniach w Afryce, Azji i Oceanii mówiła Prezes PMM Ewa Piekarska. Wystąpili także Jerzy Jaskuła, który przedstawił zalążki ratownictwa w Nepalu oraz Michał Madeyski z opisem systemu istniejącego w Palestynie. Nie mają takich możliwości, sił i środków jak my a jednak od początku starają się stopniować kompetencje personelu- od EMT przez ratownika, do doświadczonego paramedyka. Sesja zachęca słuchaczy do niesienia pomocy w formie wolontariatu. Każdy może to robić, a doświadczenie zdobyte w krajach Trzeciego Świata jest nieocenione.

QCPR Challenge 2019. “Ja uciskam w systemie, nie muszę już trenować…” – zdanie wypowiedziane przez jednego z uczestników pokazuje jak bardzo możemy się mylić. Ekipa AEDMAX przygotowała badanie mające na celu sprawdzenie jakości wykonywanej resuscytacji. Czy stosowanie urządzenia CPR Meter zwiększa efektywność ucisków? Okazuje się, że tak. W wyścigu RKO wybrano też najlepszego kompresora roku. Do wygrania były atrakcyjne nagrody Laerdala. Szkoda, że w badaniu nie wzięło udziału więcej osób. Wnioski przedstawione na sesji były zaskakujące. Szczegółowe wyniki niebawem będą dostępne na stronie AED MAX.

Kongres to także warsztaty. W tym roku można było ćwiczyć wykonywanie dostępu doszpikowego EZ-IO oraz wzmocnić swój kręgosłup pod okiem trenera personalnego.

 

Nie zabrakło wystawców z najnowszymi instrumentami do resuscytacji, fantomów, odzieży ratowniczej i książek medycznych.

Kongres to przede wszystkim ludzie. Wszystkim bardzo dziękuję za spotkanie. Do zobaczenia 15.10.2020!

 

Zapraszam do oglądania pozostałych zdjęć w chmurze – KLIK.

 

 

Zobacz także

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź